Katalog

Seznam našich audioknih (včetně anotací a ukázek, řazeno dle abecedy):

Andělin popel (Frank McCourt)

 • literatura pro dospělé

Autobiografické vyznání, vzpomínky stárnoucího muže na dětství a mládí, které prožíval v třicátých a čtyřicátých letech v Irsku. Zpráva o strádajícím, ale často i komickém životě irské rodiny ve slumech katolického Limericku patří k tomu nejkrásnějšímu, co bylo kdy o Irsku napsáno. Autor knihy, Frank McCourt (1930), se narodil v New Yorku a spolu s rodiči se ve svých čtyřech letech vrátil do Irska, odkud se později jako mladík vydal zpátky do Ameriky, kde v roce 2009 zemřel.

 

Andělina země (Frank McCourt)

 • literatura pro dospělé

Pokračování strhujícího autobiografického příběhu.
V Andělině zemi líčí autor svůj návrat do země snů – Ameriky, kde v padesátých letech minulého století procházel všemi peripetiemi tehdejších přistěhovalců a tvrdou školou života; následně pak popisuje opětovné shledání s rodinou, kterou dobře známe z knihy Andělin popel. Příběh plný humoru je napsán s citem a velkou znalostí dobových reálií.

 

Betonová zahrada (Ian McEwan)

 • literatura pro dospělé

Čtyři nedospělí sourozenci se po smrti rodičů rozhodnou žít sami a po svém v rodinném domě uprostřed takřka opuštěné příměstské zástavby. Čas peskování a výchovných opatření vystřídala volnost, místo svazujících povinností je teď důležitější hra – hra na dospělé. Proslulý román Iana McEwana byl sice poprvé uveřejněn již roku 1978, od té doby však neztratil nic ze své zvláštní, „nemorální“ naléhavosti (kromě nevinných hrátek dojde na ukrývání mrtvol i na incest).

 

Co já vím? (Miloš Forman, Jan Novák)

 • z vydavatelství Čti mi!

Miloše Formana netřeba představovat: do povědomí filmových fanoušků se zapsal už v šedesátých letech, kdy přispěl k zformování toho, čemu se brzy začalo říkat „nová vlna“ českého filmu; po odchodu do exilu v USA se po počátečních hubených letech zařadil mezi hollywoodskou smetánku a jeho filmy jako Vlasy, Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus či Lid versus Larry Flynt už dávno patří do zlatého fondu světové kinematografie. Kniha vzpomínek je pak dílem stejně výrazným jako jeho filmy – řečeno slovy samotného Miloše Formana, jde o „můj život, jak ho prožil Jan Novák“. A že ten Formanův život stál za to.

 

Červ (Romana Anna Novotná)

 • literatura pro dospělé

Temný příběh o snech, setkáních, čekání, nejistotě, síle pokrevních pout, tajemstvích, proměnách. Text je kratičký, ale i tak trochu spletitý, v tištěné verzi jsou tři roviny příběhu odlišeny graficky, u nahrávky jsme to vyřešili tak, že pro vás autorka načetla knihu se sestrou a bratrem, každý se drží „svého“ příběhu.

 

Děvčátko Momo a ukradený čas (Michael Ende)

 • literatura pro děti

Podivuhodné vyprávění z pera autora světoznámého Nekonečného příběhu. Všemi milovaná Momo, která žije sama v troskách starého amfiteátru, se vydává na dlouhou cestu s nelehkým úkolem – přemoci zloděje času, aby lidé opět nabyli schopnost čas vnímat a znovu našli cestu jeden k druhému.

 

Divoká labuť a jiné příběhy (Michael Cunningham)

 • literatura pro dospělé

Otrávené jablko a opičí pracka, která může změnit osud, dívka, jejíž výjimečně dlouhé vlasy způsobí katastrofu; muž s jednou lidskou paží a jedním labutím křídlem a domek hluboko v lesích, postavený z bonbonů a perníku, z vanilkové polevy a svařeného cukru. V knize Divoká labuť a jiné příběhy proměňuje Michael Cunningham lidi a věci ze zemí za sedmero horami a sedmero lesy – mytické postavy našeho dětství, s nimiž jsme zažili tolik úžasu – v okouzlující objevy.

Naše pohádky na dobrou noc, jak je přetvořil jeden z největších vypravěčů své generace, ještě nikdy nebyly tak temné, tak zvrácené ani tak pravdivé…

 

Ewraker 1 (Jan Podšera)

 • z vydavatelství Čti mi!

Akční výlet do středoevropských dějin počátku 10. století, konkrétně do let 920–921 očima polanského mladíka Bożydara. Pohled na jednu ze zásadních událostí českých dějin, kterou je vražda sv. Ludmily, babičky sv. Václava. Hudba Alexander Nakarada

Autor:

Fanoušek historie a začínající spisovatel. Jak šel čas: báje a pověsti, Eduard Štorch, historie, šachy, orientační běh, Loukotková, Crichton, Dračí doupě, Tolkien, Sapkowski, programování, Apple Macintosh, manžel, otec, znovu šachy a psaní.

 

Feťácká láska (Phil Shoenfelt)

 • literatura pro dospělé

První kniha v Česku usazeného anglického rockera. Částečně autobiografický příběh, odehrávající se v Londýně 80. let, který bez příkras a zbytečného moralizování ukazuje syrový obraz života s drogou. Kniha je zároveň upřímnou výpovědí o podivných podobách a záludnostech lásky. Je to i studie tzv. němé generace a její nevíry v cíle a touhy materialistické společnosti.

Autor je naším dobrým přítelem, knihu jsme tedy načetli s jeho nadšeným požehnáním, jako znělku jsme pak použili jeho vlastní hudbu.

 

Hanbum (Anatol Svahilec)

 • literatura pro dospělé (čte autor)

Slam poetry je založená na obsahu určeném nikoliv čtenáři, nýbrž publiku. Náš audioprogram je pokusem, jak taková tvorba zvukově vypadá v dvojjediné studiové samotě s mistrem zvuku. Upřímně Vám při poslechu přejeme hodně posluchačského štěstí.

(autor je mistrem ČR 2014 ve slam poetry, ve svých textech se osobitou formou zabývá politikou, osobními záležitostmi, každodenními problémy a dalšími tématy; nešetří vyjádřením jasného postoje, občas ani ostrým slovem)

 

Jako bys jedla kámen (Wojciech Tochman)

 • literatura pro dospělé

Bosna, léta devadesátá. Zemi, jen málo vzdálenou, ničí válka, etnická nenávist a masové vraždy jak z období druhé světové války. Reportéři všech světových médií jsou v první linii a o vraždění informují v přímém přenosu. Po válce však odsud všichni odešli a nezůstal nikdo, kdo by informoval o těch, kteří bosenské peklo přežili, kteří ztratili všechny blízké.
Wojciech Tochman to udělal. Na Bosnu, v níž po roce 1995 zavládl mír, hledí optikou opuštěných matek a dětí i očima lékařů, kteří chtějí vrátit jména všem bezejmenným kostem.

 

Je Miška myška? (Taťjana Lehenová)

 • literatura pro děti (kniha je ve slovenském jazyce)

„Mami, a aké to bolo pred narodením? Čo sa deje v brušku?“ Spomínate si ešte na tieto otázky? Koho by odpoveď nezaujímala? Teraz máte šancu vkĺznuť do príbehu, ktorý sa dennodenne odohráva, a kedysi ho prežil každý z nás. Zistite, ako sme sa cítili predtým, než sme sa narodili, čo sme u mamy v brušku robili, čo bolo zábavné a čo dôležité, a aké patálie sme možno museli riešiť.

 

Kominík + Syn (Isaac Bashevis Singer, ze sbírky Kafkův přítel a jiné povídky)

 • literatura pro dospělé

Sbírka Kafkův přítel obsahuje příběhy ze zaniklých židovských komunit střední a východní Evropy, v nichž se autor vrací do svého dětství a mládí a rozpomíná se na skutečné postavy a historky, které se o nich tradovaly. Povídku Kominík čte Pavel Neškudla, povídku Syn načetl Václav Marhold.

 

Malý humorista (Jan Nejedlý)

 • literatura pro děti (čtou děti)

Společným znakem textů z dlouholetého sběru je žertovné ladění. Také proto je publikace stylizována do podoby »příručky« pro malé humoristy (podobně jako již existuje Malý chemik či Malý přírodovědec). Kniha tak velmi hravou formou seznamuje děti s pestrostí a šíří lidové slovesnosti, s bohatstvím češtiny i variabilitou lidového humoru. Každá kapitola v podobě »lekce« obsahuje základní poučení o jednotlivých žánrech. Příručka navazuje na knížku Mistr sportu skáče z dortu.

 

Mary Poppinsová (P.L. Traversová)

 • literatura pro děti

Banksovi jsou úplně normální rodina, žijící v pěkném domě v Třešňové ulici č. 17 v Londýně. Bohužel pan a paní Banksovi pro samou práci nemají na své děti tolik času, kolik by si přáli, a proto musí pro ratolesti najmout paní na hlídání. Východní vítr ke dveřím přivane Mary Poppinsovou, na první pohled důstojnou osobu, se kterou není radno žertovat, ale i bytost plnou fantazie, která navíc umí čarovat! Velké dobrodružství začíná!

 

Michelob – pivo z Čech (Reiner Kreissl)

 • literatura pro dospělé

Literárně zpracované rodinné a osobní vzpomínky na společný život Čechů, Němců a Židů na pomezí Rakovnicka a Žatecka. V křestním listu babičky narozené z českého prostředí stojí: „Marie, nemanželská dcera Anny Tittelbachové“. Nečeské jméno Tittelbachová se Bennovi líbilo a s ním i historie, o které babička občas vyprávěla…

 

Mistr sportu skáče z dortu (Jan Nejedlý)

 • literatura pro děti (čtou děti)

Soubor novodobé lidové poezie pro děti.
Rozverné průpovídky, škádlivky, říkadla, písničky, parodie či rozpočítadla vycházejí často přímo z autentického dětského humoru. Přes svůj žertovný ráz učí tento svazek vnímat poezii jako přirozenou součást života i jako magickou hru s jazykem, rýmy, zvukomalbou.
Knížka, uspořádaná od nejjednodušších až po složitější veršové útvary, je určena dětem předškolního věku i žákům základní školy. Račte vstoupit do mé boudy, podívat se na velbloudy…

 

Modroděj a Anika (Daniel Bukvaj)

 • literatura pro děti (čte autor s rodinou)

Zaposlouchejte se do pohádkového dobrodružství malé holčičky Aniky, jak nám ho vypráví nejpovolanější z povolaných..

 

Myši Natálie Mooshabrové (Ladislav Fuks)

 • literatura pro dospělé

První román, v němž spisovatel opustil židovskou tematiku a přesunul se k žánru grotesky a hororu. Příběh sledující bezmocnost vůči lidské špatnosti a zlu vypráví v každodenních a jakoby současných situacích. Hlavní postavou je stará paní Mooshabrová, vdova po kočím z pivovaru, která klade pasti na myši, pečuje o hroby a pomáhá na Péči. Z konfliktů člověka a osudu vyplývají kuriózní situace a černá komika – a tentokrát ústí do překvapivé pointy.

(pozn.: Jedná se o naši první nahranou knihu, omluvte proto horší kvalitu nahrávky a místy nejisté výkony, všechno jsme se na Myších teprve učili.)

 

Na vlně 57 metrů (Otakar Batlička)

 • z vydavatelství Čti mi!

Do povídkové knihy Na vlně 57 metrů promítá Otakar Batlička zážitky ze svých vlastních cest. V celkem třiceti sedmi příbězích nás zavede do útrob vojenské ponorky, na pláně divokého západu, či k táborovému ohni amazonských indiánů. Přestože od prvního vydání této knihy uplynula už řada let, trefné pointy jsou aktuální i dnes.

 

No jo, medvěd! (Hubert Schirneck)

 • literatura pro děti (čtou děti)

Medvěd brýlatý žije sám v malém srubu v lese, umí číst a psát a rád poslouchá rádio. A taky je vášnivý odborník na přísloví. Na papíru jich má stovky. Ne vždy ale ví, co které znamená, a někdy je trochu zmatený. Ale co na tom záleží, věty jako „Jablko nechodí po horách, ale po lidech“ zní přece skvěle! Ve vzrušujícím medvědově životě se toho děje spousta: potká kouzelníka, učí se létat a zjistí, co je to takový dekanečník. Všechno se ale změní jednoho dne, kdy se objeví brýlatá medvědice…

 

Okamžik. Dvojtečka. Tady (Wisława Szymborska)

 • literatura pro dospělé

Tři sbírky poezie polské nositelky Nobelovy ceny Wisławy Szymborské pocházejí z jejího pozdního období (2002 – 2009). Autorka ve svých téměř až filosofických verších přemítá nad relativitou času a prostoru, je fascinována všedními výjevy, tím, že je člověk právě tím, čím je. Pokouší se jako fotograf zastavit čas, dává do souvislosti historické výjevy a mytologii se současným světem. Jedním z hlavních témat je také smiřování se se stárnutím a nevyhnutelnou smrtí. I přes výše zmíněné jsou ovšem básně Szymborské vtipné, čtivé, psané srozumitelným jazykem.

 

O slepici, která snila o létání (Hwang Sonmi)

 • literatura pro dospělé

Ratolístka je nosnice zavřená v kleci, a přitom by chtěla mít kuřátka. Souhrou okolností se jí podaří dostat se z nosné haly ven, ale cesta za splněním snu je plná nejen „zázraků“, ale také zklamání, rozčarování a zoufalého boje o přežití. Alegorická bajka vypráví o touze po svobodě, lásce, mateřství, odmítání i přijímání, o životních kompromisech, zrání a smíření. Pohádka pro dospělé a děti o tom, že i bez křídel se dá dostat výš a dál, přestože dvorek je stále na dohled.

 

Otík je nosorožec (Ole Lund Kirkegaard)

 • literatura pro děti (čtou děti)

Veselý příběh o tom, co všechno se může stát, když v přístavu najdete malou, na pohled úplně obyčejnou tužku…

 

Oznamuje se vražda (Agatha Christie)

 • literatura pro dospělé

Poklidný a jednotvárný život obyvatel starosvětského městečka Chipping Cleghorn rozvíří inzerát otištěný v místních novinách – je v něm oznámen zločin, a to dokonce hrdelní. Na určené místo – do vily Little Paddocks – se okamžitě začnou sjíždět zvědaví hosté. V ohlášenou dobu světla v domě náhle zhasnou, tmu protne světlo baterky, výkřik „Ruce vzhůru!“ a dva výstřely. Paní domu je zraněna – a na podlaze leží neznámý mrtvý muž… Vyšetřování vraždy se společně s policií ujme slečna Marplová.

 

Pan Lišák má knihy rád! (Franziska Biermannová)

 • literatura pro děti (čtou děti)

Malý pan Lišák má moc rád knihy. Co to znamená, že je má rád? Má je rád opravdu a natolik, že pokaždé, když nějakou dočte do konce, tak ji se špetkou soli a trochou pepře spořádá. Svou zálibou v knihách tedy nejen naplňuje touhu po vzdělání, nýbrž i zahání hlad. A ten má stále obrovitý. Nezastaví se ani před knihami z městské knihovny. Jednoho dne však vezme útokem knihkupectví, a pak už ho nečeká nic jiného než cesta do vězení…
Úžasně vtipný příběh pro všechny milovníky knih bez rozdílu věku!

 

Pokoj (Emma Donoghue)

 • literatura pro dospělé

Napínavý příběh o síle dětské nevinnosti a odvahy. Pro pětiletého Jacka je Pokoj jediným světem, který zná, pro jeho Mami vězením, ze kterého se může dostat jen s Jackovou pomocí. Ani ona sama ale netuší, co je čeká, pokud odvážný plán útěku vyjde. Román byl v roce 2010 nominován v užším výběru na prestižní literární cenu Man Booker Prize.

 

Poupata odkvétají­ v máji (Herbert E. Bates)

 • literatura pro dospělé

Kniha vtipně vypráví o Larkinových, podnikavé osmičlenné rodině venkovských usedlíků. Jednoho dne přichází mladý daňový inspektor pan Charlton, aby zde vymohl nezaplacenou daň. Jak k tomu však v podobných případech dochází, náš mladý hrdina se zamiluje (do Larkinovic nejstarší dcery Marietty). Zároveň je hostěn pochutinami maminy Larkinové, taťka Larkin ho zase zahrnuje značným množstvím alkoholických nápojů, které sám mixuje. Není se tedy čemu divit, že pan Charlton ztrácí vládu nad sebou a začíná se mu mezi těmito lidmi líbit…

 

První parta (Karel Čapek)

 • z vydavatelství Čti mi!

V románu První parta Karel Čapek nepopisuje vizi budoucnosti, ani nevaruje před neuváženými činy lidstva. Prostřednictvím hlavního hrdiny velice přesně zachycuje pocity mladého člověka naplněného sny, touhami a nejistotou. Pocity, které velmi dobře zná každý z nás. Jde o příběh z hornického prostředí, který je především oslavou obětavosti a přirozeného lidství.

 

Strážkyně pokladu – magické rozprávky ze Zadních hor (Jaromír Šlosar)

 • literatura pro děti

Kouzelná knížka představuje dvanáct pohádkových příběhů pro rodiče s dětmi a mladší školní věk. Tak jako kdysi K. J. Erben, B. Němcová či J. Š. Kubín chodili nejrůznějšími kouty naší země a zapisovali (často i dotvářeli) lidové pohádky, prochodil Jaromír Šlosar své milované Zadní hory v Beskydech a posbíral tucet rozprávek s nádechem tajemna, které nechává vyprávět babičku malé vnučce Maryšce. Magické příhody s vodníky, světlonoši, vílami, ukrytými poklady i Smrtí Jaromír Šlosar zasadil do jednoho roku v čarokrásné beskydské přírodě.

 

Zápisní­k jedné lásky (Nicholas Sparks)

 • literatura pro dospělé

Poutavý milostný příběh se odehrává roku 1946 v Jižní Karolíně. Jedenatřicetiletý Noah Caulhoun, válečný veterán z amerického Jihu, se po druhé světové válce vrací domů, aby začal nový život a obnovil zašlou krásu starého venkovského domu na plantáži. I když mu práce přináší uspokojení, stále ho rozechvívá vzpomínka na krásnou Allie, s níž se setkal před čtrnácti lety a kterou miloval hlubokou a upřímnou láskou. Přestože se mu nepodařilo dívku znovu najít, nemůže zapomenout na jejich společně strávené léto. Pomalu se smiřuje s tím, že bude do konce života pouze vzpomínat, když se jeho milovaná náhle vrací do města, aby se s ním setkala naposledy…

 

Zlodějka knih (Markus Zusak)

 • literatura pro dospělé

Mladý australský autor sepsal silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující.

 

Zpověď Jonatána Papírníka (Michelle Cuevasová)

 • literatura pro děti

Laskavé a vtipné vyprávění imaginárního chlapce Jonatána, který neví, že ve skutečnosti neexistuje. Pro milou holčičku Florentýnu a spoustu dalších dětí ale opravdový je. Když Jonatán zjistí, že není skutečný, připojí se k podpůrné skupině pro imaginární přátele, jejichž heslo je „jsi jen tak neviditelný, jak se sám cítíš.“ Jonatánovi dochází, že je na světě, aby pomohl ostatním dětem splnit jejich přání. Příběh je o naději, že každý může přestat být neviditelný.

 

Zůstaňte s námi (Marek Šindelka)

 • literatura pro dospělé

Soubor osmi povídek a novel známého českého spisovatele, nositele Ceny Jiřího Ortena. Z titulní novely, zarámované oblíbeným sloganem televizního zpravodajství, ční osamělost ve dvou, kdy už si partneři nemají co říci, ale ústa se jim dosud pohybují. Skvěle napsané texty o lásce, sexu, zklamání, bezradnosti.

 

 

Připravujeme: Gernický školní kalendář (kolektiv autorů), Utrpení knížete Sternenhocha (Ladislav Klíma), Hřbitovní hlína (Máirtín Ó Cadhain), Pověsti a historické příběhy z Lounska (Květa Marešová), Běž, řekla cesta (Markéta Bidlasová)