Ukázky + anotace

Andělin popel (Frank McCourt)

Autobiografické vyznání, vzpomínky stárnoucího muže na dětství a mládí, které prožíval v třicátých a čtyřicátých letech v Irsku. Zpráva o strádajícím, ale často i komickém životě irské rodiny ve slumech katolického Limericku patří k tomu nejkrásnějšímu, co bylo kdy o Irsku napsáno. Autor knihy, Frank McCourt (1930), se narodil v New Yorku a spolu s rodiči se ve svých čtyřech letech vrátil do Irska, odkud se později jako mladík vydal zpátky do Ameriky, kde v roce 2009 zemřel.

 

Andělina země (Frank McCourt)

Pokračování strhujícího autobiografického příběhu.
V Andělině zemi líčí autor svůj návrat do země snů – Ameriky, kde v padesátých letech minulého století procházel všemi peripetiemi tehdejších přistěhovalců a tvrdou školou života; následně pak popisuje opětovné shledání s rodinou, kterou dobře známe z knihy Andělin popel. Příběh plný humoru je napsán s citem a velkou znalostí dobových reálií.

 

Betonová zahrada (Ian McEwan)

Čtyři nedospělí sourozenci se po smrti rodičů rozhodnou žít sami a po svém v rodinném domě uprostřed takřka opuštěné příměstské zástavby. Čas peskování a výchovných opatření vystřídala volnost, místo svazujících povinností je teď důležitější hra – hra na dospělé. Proslulý román Iana McEwana byl sice poprvé uveřejněn již roku 1978, od té doby však neztratil nic ze své zvláštní, „nemorální“ naléhavosti (kromě nevinných hrátek dojde na ukrývání mrtvol i na incest).

 

Červ (Romana Anna Novotná)

Temný příběh o snech, setkáních, čekání, nejistotě, síle pokrevních pout, tajemstvích, proměnách. Text je kratičký, ale i tak trochu spletitý, v tištěné verzi jsou tři roviny příběhu odlišeny graficky, u nahrávky jsme to vyřešili tak, že pro vás autorka načetla knihu se sestrou a bratrem, každý se drží „svého“ příběhu.

 

Děvčátko Momo a ukradený čas (Michael Ende)

Podivuhodné vyprávění z pera autora světoznámého Nekonečného příběhu. Všemi milovaná Momo, která žije sama v troskách starého amfiteátru, se vydává na dlouhou cestu s nelehkým úkolem – přemoci zloděje času, aby lidé opět nabyli schopnost čas vnímat a znovu našli cestu jeden k druhému.

 

Divoká labuť a jiné příběhy (Michael Cunningham)

Otrávené jablko a opičí pracka, která může změnit osud, dívka, jejíž výjimečně dlouhé vlasy způsobí katastrofu; muž s jednou lidskou paží a jedním labutím křídlem a domek hluboko v lesích, postavený z bonbonů a perníku, z vanilkové polevy a svařeného cukru. V knize Divoká labuť a jiné příběhy proměňuje Michael Cunningham lidi a věci ze zemí za sedmero horami a sedmero lesy – mytické postavy našeho dětství, s nimiž jsme zažili tolik úžasu – v okouzlující objevy.

Naše pohádky na dobrou noc, jak je přetvořil jeden z největších vypravěčů své generace, ještě nikdy nebyly tak temné, tak zvrácené ani tak pravdivé…

 

Feťácká láska (Phil Shoenfelt)

První kniha v Česku usazeného anglického rockera. Částečně autobiografický příběh, odehrávající se v Londýně 80. let, který bez příkras a zbytečného moralizování ukazuje syrový obraz života s drogou. Kniha je zároveň upřímnou výpovědí o podivných podobách a záludnostech lásky. Je to i studie tzv. němé generace a její nevíry v cíle a touhy materialistické společnosti.

Autor je naším dobrým přítelem, knihu jsme tedy načetli s jeho nadšeným požehnáním, jako znělku jsme pak použili jeho vlastní hudbu.

 

Je Miška myška? (Taťjana Lehenová)

„Mami, a aké to bolo pred narodením? Čo sa deje v brušku?“ Spomínate si ešte na tieto otázky? Koho by odpoveď nezaujímala? Teraz máte šancu vkĺznuť do príbehu, ktorý sa dennodenne odohráva, a kedysi ho prežil každý z nás. Zistite, ako sme sa cítili predtým, než sme sa narodili, čo sme u mamy v brušku robili, čo bolo zábavné a čo dôležité, a aké patálie sme možno museli riešiť.

 

Mary Poppinsová (P.L. Traversová)

Banksovi jsou úplně normální rodina, žijící v pěkném domě v Třešňové ulici č. 17 v Londýně. Bohužel pan a paní Banksovi pro samou práci nemají na své děti tolik času, kolik by si přáli, a proto musí pro ratolesti najmout paní na hlídání. Východní vítr ke dveřím přivane Mary Poppinsovou, na první pohled důstojnou osobu, se kterou není radno žertovat, ale i bytost plnou fantazie, která navíc umí čarovat! Velké dobrodružství začíná!

 

Mistr sportu skáče z dortu (Jan Nejedlý)

(pozn.: Tuto knihu pro vás načetly naše děti.)

Soubor novodobé lidové poezie pro děti.
Rozverné průpovídky, škádlivky, říkadla, písničky, parodie či rozpočítadla vycházejí často přímo z autentického dětského humoru. Přes svůj žertovný ráz učí tento svazek vnímat poezii jako přirozenou součást života i jako magickou hru s jazykem, rýmy, zvukomalbou.
Knížka, uspořádaná od nejjednodušších až po složitější veršové útvary, je určena dětem předškolního věku i žákům základní školy. Račte vstoupit do mé boudy, podívat se na velbloudy…

 

Myši Natálie Mooshabrové (Ladislav Fuks)

První román, v němž spisovatel opustil židovskou tematiku a přesunul se k žánru grotesky a hororu. Příběh sledující bezmocnost vůči lidské špatnosti a zlu vypráví v každodenních a jakoby současných situacích. Hlavní postavou je stará paní Mooshabrová, vdova po kočím z pivovaru, která klade pasti na myši, pečuje o hroby a pomáhá na Péči. Z konfliktů člověka a osudu vyplývají kuriózní situace a černá komika – a tentokrát ústí do překvapivé pointy.

(pozn.: Jedná se o naši první nahranou knihu, omluvte proto horší kvalitu nahrávky a místy nejisté výkony, všechno jsme se na Myších teprve učili.)

 

No jo, medvěd! (Hubert Schirneck)

(pozn.: Tuto knihu pro vás načetly naše děti.)

Medvěd brýlatý žije sám v malém srubu v lese, umí číst a psát a rád poslouchá rádio. A taky je vášnivý odborník na přísloví. Na papíru jich má stovky. Ne vždy ale ví, co které znamená, a někdy je trochu zmatený. Ale co na tom záleží, věty jako „Jablko nechodí po horách, ale po lidech“ zní přece skvěle! Ve vzrušujícím medvědově životě se toho děje spousta: potká kouzelníka, učí se létat a zjistí, co je to takový dekanečník. Všechno se ale změní jednoho dne, kdy se objeví brýlatá medvědice…

 

Okamžik. Dvojtečka. Tady (Wisława Szymborska)

Tři sbírky poezie polské nositelky Nobelovy ceny Wisławy Szymborské pocházejí z jejího pozdního období (2002 – 2009). Autorka ve svých téměř až filosofických verších přemítá nad relativitou času a prostoru, je fascinována všedními výjevy, tím, že je člověk právě tím, čím je. Pokouší se jako fotograf zastavit čas, dává do souvislosti historické výjevy a mytologii se současným světem. Jedním z hlavních témat je také smiřování se se stárnutím a nevyhnutelnou smrtí. I přes výše zmíněné jsou ovšem básně Szymborské vtipné, čtivé, psané srozumitelným jazykem. Tato naše nahrávka je minimálně ve dvou ohledech výjimečná. Jde o první knihu poezie, kterou jsme nahráli, a je to také první kniha, kterou téměř kompletně načetli profesionální herci: Diana Toniková, Petr Konáš a Marek Mikulášek – s přispěním zakladatelky projektu Romany Anny Novotné.

 

Otík je nosorožec (Ole Lund Kirkegaard)

(pozn.: Tuto knihu pro vás načetly naše děti.)

Veselý příběh o tom, co všechno se může stát, když v přístavu najdete malou, na pohled úplně obyčejnou tužku…

 

Pan Lišák má knihy rád! (Franziska Biermannová)

(pozn.: Tuto knihu pro vás načetly naše děti.)

Malý pan Lišák má moc rád knihy. Co to znamená, že je má rád? Má je rád opravdu a natolik, že pokaždé, když nějakou dočte do konce, tak ji se špetkou soli a trochou pepře spořádá. Svou zálibou v knihách tedy nejen naplňuje touhu po vzdělání, nýbrž i zahání hlad. A ten má stále obrovitý. Nezastaví se ani před knihami z městské knihovny. Jednoho dne však vezme útokem knihkupectví, a pak už ho nečeká nic jiného než cesta do vězení…
Úžasně vtipný příběh pro všechny milovníky knih bez rozdílu věku!

 

Pokoj (Emma Donoghue)

Napínavý příběh o síle dětské nevinnosti a odvahy. Pro pětiletého Jacka je Pokoj jediným světem, který zná, pro jeho Mami vězením, ze kterého se může dostat jen s Jackovou pomocí. Ani ona sama ale netuší, co je čeká, pokud odvážný plán útěku vyjde. Román byl v roce 2010 nominován v užším výběru na prestižní literární cenu Man Booker Prize.

 

Poupata odkvétají­ v máji (Herbert E. Bates)

Kniha vtipně vypráví o Larkinových, podnikavé osmičlenné rodině venkovských usedlíků. Jednoho dne přichází mladý daňový inspektor pan Charlton, aby zde vymohl nezaplacenou daň. Jak k tomu však v podobných případech dochází, náš mladý hrdina se zamiluje (do Larkinovic nejstarší dcery Marietty). Zároveň je hostěn pochutinami maminy Larkinové, taťka Larkin ho zase zahrnuje značným množstvím alkoholických nápojů, které sám mixuje. Není se tedy čemu divit, že pan Charlton ztrácí vládu nad sebou a začíná se mu mezi těmito lidmi líbit…

 

Zápisní­k jedné lásky (Nicholas Sparks)

Poutavý milostný příběh se odehrává roku 1946 v Jižní Karolíně. Jedenatřicetiletý Noah Caulhoun, válečný veterán z amerického Jihu, se po druhé světové válce vrací domů, aby začal nový život a obnovil zašlou krásu starého venkovského domu na plantáži. I když mu práce přináší uspokojení, stále ho rozechvívá vzpomínka na krásnou Allie, s níž se setkal před čtrnácti lety a kterou miloval hlubokou a upřímnou láskou. Přestože se mu nepodařilo dívku znovu najít, nemůže zapomenout na jejich společně strávené léto. Pomalu se smiřuje s tím, že bude do konce života pouze vzpomínat, když se jeho milovaná náhle vrací do města, aby se s ním setkala naposledy…

 

Zlodějka knih (Markus Zusak)

Mladý australský autor sepsal silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující.

 

Zpověď Jonatána Papírníka (Michelle Cuevasová)

Laskavé a vtipné vyprávění imaginárního chlapce Jonatána, který neví, že ve skutečnosti neexistuje. Pro milou holčičku Florentýnu a spoustu dalších dětí ale opravdový je. Když Jonatán zjistí, že není skutečný, připojí se k podpůrné skupině pro imaginární přátele, jejichž heslo je „jsi jen tak neviditelný, jak se sám cítíš.“ Jonatánovi dochází, že je na světě, aby pomohl ostatním dětem splnit jejich přání. Příběh je o naději, že každý může přestat být neviditelný.

 

Připravujeme: Malý humorista (Jan Nejedlý), Zůstaňte s námi (Marek Šindelka), Oznamuje se vražda (Agatha Christie), autorské CD Anatola Svahilce, mistra republiky ve slam poetry (r. 2014)